Co nowego w leczeniu krótkowzroczności?
W dniu 9 czerwca odbyła się międzynarodowa konferencja Myopia 2023 pod przewodnictwem prof. A. Grzybowskiego. Dowiedzieliśmy się z niej jak różne kraje radzą sobie z epidemią krótkowzroczności oraz jakie są nowe i obiecujące metody leczenia tej choroby.
Chciałabym przybliżyć kilka kluczowych wniosków, które możesz wykorzystać w codziennym życiu aby uchronić swoje dziecko przed krótkowzrocznością!
Tylko 1% krótkowzroczności ma podłoże czysto genetyczne. To znaczy, że ponad 90% krótkowzroczności można byłoby zapobiec poprzez dbałość o odpowiednie warunki oświetleniowe i kilka prostych zasad postępowania!
Czynnikiem napędzającym krótkowzroczność jest niski poziom natężenia światła w czasie rozwoju oka dziecka (tzn. w pierwszych latach jego życia) i wysoki kontrast np. świecący telefon w ciemnym pomieszczeniu. Co jako rodzic mogę zrobić?
Dziecko powinno przebywać minimum 2h w ciągu dnia na świeżym powietrzu, w naturalnym oświetleniu, szczególnie do 6 roku życia. Im więcej tym lepiej! Udowodniono, że wśród dzieci przedszkolnych w Chinach, które przebywają poza zamkniętymi pomieszczeniami 4h na dobę praktycznie wcale nie rozwija się krótkowzroczność!
Dziecko nie powinno przebywać w ciemnych, niedoświetlonych pomieszczeniach. Praca wzrokowa z bliska powinna być w dobrym, jasnym oświetleniu, dodatkowo należy unikać dużych kontrastów np. telefon, telewizor w ciemnym pokoju, czytanie książki pod kołdrą itd.
3. W chwili gdy pojawi się krótkowzroczność u dziecka istnieje kilka sprawdzonych metod o udowodnionym (naukowo!) działaniu, jest również kilka takich, które na pewno nie działają, więc nie są zalecane w postępowaniu u dzieci z krótkowzrocznością:
Co na pewno nie działa:
niepełna korekcja wady (tzn. za ,,słabe” okulary, soczewki)
okulary z otworem/otworami stenopeicznymi (tzw. ajurwedyjskie)
okulary z filtrem światła niebieskiego
okulary dwuogniskowe
okulary progresywne
soczewki kontaktowe miękkie lub twarde (jednoogniskowe)
To nie znaczy, że dziecko ma nie nosić okularów czy soczewek:) Oznacza to, że same ,,zwykłe” okulary czy soczewki nie powodują zahamowania postępu wady i są potrzebne dodatkowe interwencje, aby spowolnić narastanie krótkowzroczności.
Co na pewno działa w spowalnianiu progresji krótkowzroczności:
zwiększona ilość czasu spędzona poza zamkniętymi pomieszczeniami (minimum 2h na dobę)
ograniczenie pracy wzrokowej do bliży (czytanie, korzystanie z urządzeń elektronicznych – tablet, telefon, laptop)
krople z atropiną o niskim stężeniu (od 0,01% do 0,05%)
soczewki kontaktowe o specjalnej konstrukcji niwelującej obwodowe rozogniskowanie nadwzroczne np. soczewki miSight
soczewki Ortho K – twarde soczewki zakładane na noc, które zmnieniają krzywiznę rogówki, tak że dzieci widzą dobrze bez soczewek i okularów w ciągu dnia, a dodatkowo mają udowodnione działanie w spowalnianiu narastania krótkowzroczności
soczewki okularowe niwelującej obwodowe rozogniskowanie nadwzroczne np. Miosmart, chociaż ich działanie może być mniejsze niż atropiny o niskim stężeniu czy soczewek Ortho K
Nową obiecującą opcją jest urządzenie do użytku domowego emitujące światło podczerwone o niskim natężeniu (Myproclear device), które stosowane przez dzieci dwa razy dziennie po kilka minut skutecznie hamowało postęp krótkowzroczności w badaniach naukowych przeprowadzonych w Azji. Nie ma na razie badań na populacji europejskiej i urządzenie nie jest jeszcze dostępne w sprzedaży.