Kiedy powinnam, powinienem iść na zabieg plastyki powiek górnych?
Jest to chyba najczęściej zadawane pytanie przez pacjentów, którzy zastanawiają się nad zabiegiem plastyki powiek. Drugim równie częstym jest pytanie czy na zabieg nie jest za wcześnie. Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu odpowiedź na te pytania będzie dla Ciebie łatwiejsza:)
Zacznijmy od tego , że zmiany zachodzące w powiekach są czymś nieuniknionym. Mięsień, który zamyka powieki (czyli mięsień okrężny oka) stale rozciąga skórę powieki, która jest najcieńszą skórą w naszym organizmie (ma poniżej 1mm grubości!). W konsekwencji z wiekiem skóry powiek ,,przybywa”. Dodatkowo czynnikiem, który często nasila dyskomfort związany z nadmiarem skóry powiek jest stopniowe obniżanie się brwi wraz z upływem czasu.
Jeśli masz któryś z następujących objawów:
-
uczucie ciężkości powiek i często też związane z tym bóle głowy
-
nie możesz zrobić makijażu oczu, ponieważ cienie się rolują a tusz odbija się pod brwiami
-
masz wrażenie ograniczenia w polu widzenia lub zdarza Ci się ,,podtrzymywać” powiekę palcem
-
marszczysz czoło i unosisz odruchowo brwi, żeby poprawić sobie komfort i pole widzenia
to prawdopodobnie jesteś dobrą kandydatką na zabieg plastyki powiek górnych 🙂
Ogólne wnioski wynikające z moich doświadczeń w chirurgii okuloplastycznej mogłabym podsumować tak:
-
stwierdzenie ,,za wcześnie na zabieg” raczej nie odnosi się do zabiegu plastyki powiek górnych- jeśli pacjent zgłasza się z dolegliwościami i skargami na wygląd powiek górnych to najpewniej nie jest za wcześnie na ten zabieg!
-
inaczej sprawa wygląda z powiekami dolnymi, tu często muszę wyjaśniać pacjentom dlaczego zabieg nie jest wskazany lub jest na niego za wcześnie (ale o tym w innym wpisie!)
Plastyka powiek jest zabiegiem chirurgicznym, który usuwa przyczynę dolegliwości pacjentów, więc jest zabiegiem ostatecznym i z założenia jednorazowym. Część pacjentów martwi się, że taki zabieg będzie trzeba powtarzać, jeśli wykona się go wcześnie (tzn. około 40-50 rż). Rzeczywistość jest taka, że jeśli ponowny zabieg będzie wskazany (bo przecież skóra powiek będzie poddawana takiemu samemu rozciąganiu jak wcześniej!) to najwcześniej po kilkunastu latach od pierwszego zabiegu, a więc jest to dość odległa perspektywa.
Jest jeszcze jedna kwestia, która przemawia na korzyść ,,wczesnych” zabiegów plastyki powiek- gojenie i regeneracja tkanek jest wprost proporcjonalna do wieku pacjenta- u osób młodszych proces ten przebiega zdecydowanie szybciej, z mniejszym obrzękiem i ,,siniakiem”. Dodatkowo skóra twarzy jest w lepszej kondycji, więc efekt zabiegu jest bardziej ,,widoczny” i powoduje, że nie tylko powieki wyglądają młodziej ale również cała twarz.
Jeśli po przeczytaniu tego artykułu nadal masz wątpliwości czy zabieg plastyki powiek jest u Ciebie wskazany zapraszam na konsultacje, które odbywają się w moim gabinecie w Lęborku:
kontakt telefoniczny do rejestracji:
666 670 030